нашата патување

Konnekt е компанија во целосна австралиска сопственост која развива и продава земја производ и услуга на видео-телефонија ширум светот за да ви помогнеме, вашето семејство и пријатели да останат поврзани и да се чувствувате безбедно.

Постари Интернет и Видеофон - достапно од Konnekt

Нашата канцеларија се наоѓа во Мелбурн, но Konnekt има свое присуство низ Америка, Австралија и Европа преку својата мрежа на партнери за продажба и поддршка.

Нашиот хардвер на Видеофон е од еден од најголемите глобални производители. Тој е робустен, сигурен и изграден според нашите спецификации.

KonnektДизајнот на производот, уникатниот софтвер и финалното склопување се 100% направени во Австралија.

Започнува патувањето

пред Konnekt започна, неколкумина од нас се обидоа да се потрудат да бидат фантастични деца. Како и повеќето постари лица, и нашите мајки и татковци останаа во своите домови затоа што беа пријатни, ги познаваа своите соседи и им се допаѓаа на нивните локални продавници. На крајот, тие се преселиле во пензионирани села или нега на стари лица.

Времето со семејството е бесценето

Сакавме да ги посетуваме и кога ќе ги посетевме, ќе се смеевме за старите времиња, тие ќе видоа како растат нивните внуци и ќе ги извадиме некаде посебно. Понекогаш, договоривме такси - или патување со авион - и ги вративме во нашите домови за посета.

Johnон и Карл - Нашата приказна

Konnekt Видеофон - Нашата приказна

Патувањето продолжува

Зафатен живот, осамени родители

За жал, животот беше зафатен. Тоа не се сменило. И покрај тоа што нашите родители имаа старатели како што се медицински сестри и домашна помош, и иако одеа на излети со нивните црковни групи, клубови за тревник и групи за активности на локалниот совет, тие беа осамени… и социјалната изолација е опасна за здравјето. Тие сакаа да не видат и да поминат повеќе време со нас. Се разбира, тие ретко би го кажале тоа затоа што не сакаа да бидат товар. Oftenе им телефониравме често, но не беше исто. Тие не можеа да нè видат насмеани и затоа беше потешко да ги насмееме. Беше тешко да се каже дали се среќни или само се обидоа да звучат храбро.

Постојана грижа

Понекогаш не можевме да кажеме дали се болни или само имаат крик глас затоа што им ја прекинавме дремката. Понекогаш се јавувавме кога беа во бања или беа зафатени во кујната и се грижевме како луди кога не одговорија на нашите повици. Најлошо од сè, една од нашите мајки понекогаш имаше проблеми со спиењето и си го помина денот на погрешен начин… така да се будеше од дремка во 5 часот, да појадуваше, да остане будна со часови, а потоа да ги пропушти состаноците следното утро. Тоа нè полуде од грижа. Само толку многу пати можете да ги повикате соседите да треснат на вратата или да влезат во прозорците. Само толку многу пати можете да испуштите сè и да ги посетите родителите во средината на еден ден од денот.

Видео повик… колку е тешко?

Секој од нас самостојно ја погоди идејата за видео повик! Апликации за Skype, Facetime, Messenger… колку е тешко? Поставивме PC или Mac компјутери, лаптопи и на крајот таблети за нашите мајки и татковци. Инсталиравме апликации за видео повици. Ние им добивме Интернет услуга со Wi-Fi. Им покажавме како да не повикаат. И инсталиравме видео апликации на нашите сопствени компјутери и мобилни телефони. Па, наскоро откривме колку е тешко! Наскоро откривме многу причини зошто повеќето постари - па дури и повеќето млади возрасни и деца - не користат апликации за видео повици.

Проблеми со хардвер и софтвер

Дури и пред суровата крпа за сенка на деменција полека да ги нападне умовите на нашите родители, тие имаа проблеми со технологијата. Фрустрирачки беше. Ако требаше да вложиме трошок за времето поминато во обид да ги решиме проблемите, обидувајќи се повторно да ги научиме, обидувајќи се да се справиме со таканаречените „лесни“ оперативни системи и „бесплатните“ апликации, секој од нас можеше да платиме за десетина авионски билети!

Прво, имаше проблеми со хардверот и софтверот: Компјутерите ќе ги срушија и ќе фаќаат вируси. Апликациите ќе престанат да работат по ажурирањата. Иконите мистериозно се преселиле или исчезнале или некако биле влечени во ѓубре. Хард дисковите и мемориските картички станаа несигурни и мораше да се заменат.

Никогаш не наполнето, никогаш близу, никогаш во опсег

Лаптопите и таблетите никогаш не се наплаќаа - така што не можевме да повикуваме видео кога стануваме најпотребни - па дури и кога ќе се полнат, тие ќе бидат оставени некаде во куќата што нема лош Wi-Fi или не може се слуша како ringвони. Стана снага: Weе се обидевме прво да повикаме на нивниот лаптоп или таблет, а потоа да им се јавиме на нашата мајка или тато по телефон, а потоа ќе се расправаа околу куќата во потрага по таблетот и полначот. На крајот, ќе ги повикавме назад и тие ќе го вклучеа наполнетиот таблет и ќе ја започнаа апликацијата за видео-повици.

Лош квалитет, лошо искуство

Квалитетот никогаш не изгледаше одличен… и тоа беше од толку многу причини. Понекогаш, Wi-Fi не беше доволно силен на столот каде што седнаа. Понекогаш тие би биле надвор од Интернет-податоците (и Интернетот би бил задушен) затоа што еден од другите роднини го потрошил сето тоа за време на последната посета. Понекогаш, тие би се замориле да ја држат таблетата и да ја спуштат свртена наоколу од нивните лица. И екраните, камерите, звучниците и микрофоните кои се вградени дури и до најдобрите таблети се ситни

Неуредни кабли, скршени конектори

… Но ако приклучиме надворешни фотоапарати и звучници, уредните кабли на крајот ќе се претворат во хаос од жици, приклучоците ќе се извадат, а пиновите на приклучоците (особено на USB конекторите) ќе се извиткаат од туркање на погрешен начин , или турнати во други приклучоци.

Тешко да се види, тешко за слушање

Екранот на 10-инчните таблети беше само малку претесен за да може да се види удобно од „омилениот стол“ на мама, а самиот таблет постојано паѓаше или се трошеше од неговиот штанд. Јачината на звукот од малце ситни звучници беше премногу мек за време на повикот, а кога се јавивме, беше премногу мек за да го слушнеме како ingвони од другата страна на куќата!

Координација на рака и око, неочекувани скокачки прозорци

Како што растеа нашите родители, стануваше уште потешко да користат iPad или таблети. Потребна е координација на око и око за да се користат апликации како Skype или Facetime, да се изберат вистинските контакти, да се справат со неочекуваните скокачки прозорци… огромен број опции за конфигурација што може ненамерно да се постават погрешно… и случајно да се користи гест за штипкање или удар или долго притискање наместо еден допир. Фрустрирачки! Ох, и нивните апликации за компјутер беа исто толку проблематични: тие повремено би кликнувале со десното копче на глувчето, што резултирало во тотално несакани и неочекувани грешки, или пак влечеле / ​​паѓале наместо еднаш, со што иконата се преместува или исчезнува во ѓубрето папка Нивните стари компјутери се чинеше дека забавуваат по секое ажурирање. Честопати се слушавме како велиме: „Ве молиме исклучете го и повторно вклучете го!“ кога требаше да се откажеме.

Нема број на резервна копија

Понекогаш, тоа беше наша вина. На пример, понекогаш, ќе заборавевме да го наплатиме сопствениот таблет, или да го исклучиме компјутерот или да заборавиме дека ја прекинавме апликацијата за видео-повици на нашиот мобилен телефон. Понекогаш, ќе заборавиме да се преселиме во просторија со добар Wi-Fi или да заборавиме да го конфигурираме нашиот мобилен телефон за да се поврзе преку Wi-Fi. Значи, кога нашите родители се обидоа да не повикаат со видео, добро ... ние не бевме вклучени и немаше резервна копија, и затоа нашите родители ќе научат да не се замараат со видео повици. Наместо тоа, ќе ни се јавеа телефонски… и кога ги замоливме да се префрлат на видео повик, беше само премногу напор да се спушти слушалката и да се започне одново.

На крајот, многуте лоши искуства ги натераа да не му се допаѓаат на видео повик. Ниту едно охрабрување не би ги натерало да сакаат повторно да се обидат.

Тимот форми!

Потоа, еден ден, се сретнавме. Ние разговаравме. Откривме дека секој од нас го има истиот проблем! Сфативме дека нашите мајки и татковци - и веројатно многу други мајки и татковци - навистина имаа потреба од едноставен и сигурен производ, со одличен квалитет на хардвер, сопствен софтвер, професионална инсталација, со сите вклучени услуги и со голема поддршка, така што семејството не не мора да бидеме „момците од ИТ“.

И немаше ништо како наоколу. Насекаде

Значи, во 2013, собравме а тим… И тогаш е вистинското Konnekt започна приказната!

на меѓународно ниво

Во 2019 година отидовме на глобално ниво. Видеофонот е уникатен, сигурен како вашиот стар тостер и се продава низ Америка, ОК и Европа, Азија и Африка. Допрва треба да испратиме еден на Антарктикот. Мислам дека пингвините таму ја чекаат нашата водоотпорна верзија?

Телефон со титлови

Во 2020, Konnekt го лансираше првото Насловни видеоснимки наменета за сите возрасти (7 до 107). Тоа е неверојатно лесен за употреба. KonnektТелефонот со титлови овозможува видео повици со титлови, како и телефонски повици со титлови. Кога другиот зборува, можете да го слушнете и исто така да читате што велат (познато како „глас во текст“) – во голем текст со висок контраст.

Некои од нашите клиенти (кои живеат со глувост или наглуви) на почетокот ни рекоа дека не сакаат видеоповици. Меѓутоа, штом пробаа видео повик со титлови, им се допадна! Тие се способни да читаат од усните и изразите на лицето секогаш кога разговараат со роднина или близок пријател. И тие сакаат да ги гледаат своите далечни роднини (особено клиенти кои имаат внуци).

Konnekt партнери Telstra и Одделот за комуникации

Подоцна во 2020 година, Telstra и Одделот за комуникации соработуваа со Konnekt за да започне Konnekt-Telstra Captioning Videophone Program, која ги опслужува потребите на Австралијците кои имаат оштетен слух.

Вештачка интелигенција на Мајкрософт

Благодарение на нашата соработка со Мајкрософт во текот на 2020-2021 година, Konnekt гордо објави подобрени титлови. Денес, титловите се достапни на повеќе јазици и се целосно приватни. Ниту еден човечки оператор не е вклучен.

Целосно затворање поради ковид

Konnekt работеше со Care Homes ширум светот во текот на 2020-2021 година за дополнително да го усоврши Видеофонот, за да го направи неверојатно лесен за поставување. Видеофонот се испорачува подготвен за работа и едноставно треба да се поврзе со штекер. Дури и Wi-Fi може однапред да се конфигурира. Konnekt (и нашите партнери за продажба/поддршка ширум светот) го персонализираат Videophone и соработуваат со персоналот на Care Home (или со роднина/пријател) за да се осигури дека Videophone работи со исклучителен квалитет на звук и видео.

Видеоповиците со еден допир беше спас за многу луѓе кои инаку би биле прилично изолирани и осамени.

 

 

Достапно ширум светот

Konnekt има партнери за продажба/поддршка низ Австралија / Азија, Европа, Обединетото Кралство, Северна Америка, Нов Зеланд и Африка.

Земете цени

мени